Difference between revisions of "Turkish Subtitles"

From TED Translators Wiki
Jump to: navigation, search
m
m
 
(29 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
 +
==Başlarken==
 +
 +
'''TED Translators Wiki portalına hoş geldiniz!'''
 +
 +
Programla ilgili tüm kaynaklar için [https://www.ted.com/participate/translate/subtitling-resources TED resmi web sitesinin Translate sekmesini] ziyaret edebilirsiniz.
 +
 +
Bazı görevler yarım bırakılmış veya geri çevrilmiş olabilir. ''Unassigned/Atanmamış'' göründüğü sürece bunları seçip siz devam edebilir veya baştan çevirebilirsiniz. Yayımlanmış en az 90 dakika çeviriniz olmadan lütfen review görevi seçmeyin. İlk çevirilerinizde alacağınız geri bildirimler, review görevinde dikkat edilmesi gereken noktalara aşinalık kazanmanıza yardımcı olacak.
 +
 +
Aşağıda çeviri yaparken dikkat edilmesi gereken tüm kuralları bulabilirsiniz. Lütfen çeviri yapmadan önce '''Genel esaslar''' kısmını okuduğunuzdan emin olun.
 +
 +
Çevrilmeyi bekleyen tüm TED Konuşmaları [https://amara.org/en/teams/ted/tasks/?lang=tr&type=Translate&project=tedtalks işte bu bağlantıda!]
 +
 +
==Genel esaslar==
 +
 +
'''1.''' Uygun olduğu yerde, aşırı resmi ve akademik dil yerine günlük konuşma dilini tercih edin. Konuşmacı eğlenceli, kinayeli, heyecanlı veya duygusal bir üslup kullanıyor olabilir. Siz de aynı stili korumaya ve konuşmacıyla kendinizi özdeşleştirerek aynı duyguyu yansıtmaya özen gösterin; kelimesi kelimesine çeviriden kaçının.
 +
 +
'''2.''' Konuşmacının bahsettiği kitap, film veya başka bir yayın Türkçeye çevrilmişse çeviri adını kullanın. Bununla birlikte konuşmacı, çevirisi yapılmış ve topluma mal olmuş bir eserin içeriğine atıfta bulunuyorsa lütfen çevirisine sadık kalın. Aksi takdirde esere aşina olanlar bu atıfı anlamakta zorluk çekerler.
 +
 +
'''3.''' Konuşmacı İngilizceye çevrilmemiş fakat literatüre geçmiş yabancı kökenli bir kelime kullanıyor olabilir, lütfen bu kelimeleri aynı şekilde aktarın. Örneğin İspanya’ya özgü ''siesta'', Brezilya’ya özgü ''favela'' veya Japonya'ya özgü ''karaoke.''
 +
 +
'''4.''' Konuşma başlıklarında yalnızca ilk kelimenin ve varsa özel isimlerin ilk harfi büyük yazılmalı. Bununla birlikte TED ismi ile birlikte kullanılan ''TED Fellow'', ''TED Resident'' gibi isimleri çevirmeyin. Başlık ve açıklama kısmı standartları için [https://translations.ted.com/Title_and_description_standards bu bağlantıya] göz atabilirsiniz.
 +
 +
'''5.''' İsim cümlesi oluştururken kullanılan ve ''ihtimal anlamı katmayan'' bildirme eki ''–dir'' Türkçede genellikle gizli halde kullanılır. Çevirilerde cümleleri –dir ek fiiliyle bitirmemeye dikkat edin.
 +
<pre>
 +
Örnek 1: Bu benim kardeşim. (olgu, -dir düşmüş)
 +
Örnek 2: Şu karşıdan gelen çocuk bahse varım benim kardeşimdir. (ihtimal, -dir kullanılmış)
 +
</pre>
 +
 +
'''6.''' Lütfen orijinal metindeki noktalamaları aynen aktarmayın; noktalama işaretleri dilden dile farklılık gösterir, örneğin Türkçede '''ve, veya, ama vb.''' bağlaçlardan önce virgül kullanılmaz. Ayrıca İngilizcede sık sık tekrarlanan cümle başındaki ''And'' bağlacını çevirmeyin; '''üstelik, hatta, ayrıca''' gibi sözcüklerle zenginleştirmeye çalışın.
 +
 +
'''7.''' ABD geleneksel ölçü birimleri '''(lbs, ounce, foot, inch, mile, °F)''', Türkiye'de kullanılan '''kg, gr, m, cm, km, C°''' birimlerine çevrilerek yazılır.
 +
 +
'''8.''' İngilizcenin aksine Türkçede dört ve daha uzun basamaklı sayıların binler basamağı noktayla, kesirli sayılar ise virgülle ayrılır.
 +
<pre>
 +
İngilizce: More than 2,700 scientists contributed to the project; 2.5 times more than expected.
 +
Çeviri  : Projeye 2.700'den fazla bilim insanı katıldı; beklenenin 2,5 katı daha fazla.
 +
</pre>
 +
 +
'''9.''' Alt yazılarda parantez içi ek bilgi vermekten kaçının. Hızlı anlaşılması amaçlanan alt yazılarda bu ek bilgiler okuma zorluğuna sebep olur.
 +
 +
'''10.'''  Çeviri yaptığınız dilin tüm yazım ve noktalama kurallarına uymanız gerekiyor. Bu yüzden emin olmadığınız her detay için [http://tdk.gov.tr/ Türk Dil Kurumu resmi internet sitesini] ziyaret edebilirsiniz.
 +
 +
 
==Alt yazı oluşturma==
 
==Alt yazı oluşturma==
  
TED çevirilerinde okuyucunun alt yazıları kaçırmaması için saniyede 21 karakter, bir satırda en fazla 42 karakter ve iki satırlık bir alt yazıda en fazla 84 karakter kullanma sınırı var, uymadığınız takdirde sistem uyarı vererek size hatırlatma yapacaktır.
+
Latin alfabesi kullanan yazı tipleri için TED çevirilerinde uygun görülen okuma hızı '''saniyede 21 karakter, bir satırda en fazla 42 ve bir alt yazıda en fazla 84 karakter'''. Alt yazı bu kurallara uymuyorsa Amara çeviri editöründe o alt yazının hemen sağında kırmızı bir ünlem işaretiyle sistem uyarısı belirecektir, imleci onun üzerine getirdiğinizde açıklamayı görebilirsiniz.
  
Yeni başlayan çevirmenlerimize alt yazıyı Shift+Enter komutuyla bölerek ikinci satıra geçiş yapabileceklerini hatırlatalım.
+
42 karakteri aşan satırları '''Shift + Enter''' komutuyla dengeli bir şekilde ikiye bölün.
  
Örneğin, alt yazı 2 saniye ekranda kalıyor ve 60 karakterden oluşuyorsa anlamdan ve yazım kurallarından ödün vermeden daha kısa bir şekilde çevirmeye çalışın. Olmuyorsa çevirinin ekranda kalma süresini 2 saniyenin üstüne çıkarın. Alt yazı bu kurallara uymuyorsa Amara'da o alt yazının hemen sağında kırmızı bir ünlem işaretiyle sistem uyarısı çıkıyor, imleci onun üzerine getirdiğinizde açıklamayı görebilirsiniz. [https://www.youtube.com/watch?v=QVz0XyEAbHU&list=PLuvL0OYxuPwxQbdq4W7TCQ7TBnW39cDRC&index=8 Bu videoda] bu sorunun kolayca nasıl aşılacağı uygulamalı olarak anlatılıyor.
+
Karakter sınırını aşan alt yazılarınızı '''''anlam ve yazım kurallarından ödün vermeden''''' daha kısa bir şekilde çevirmeye çalışın. Olmuyorsa çevirinin ekranda kalma süresini uzatın. [https://www.youtube.com/watch?v=QVz0XyEAbHU&list=PLuvL0OYxuPwxQbdq4W7TCQ7TBnW39cDRC&index=8 Bu videoda] bu sorunun kolayca nasıl aşılacağı uygulamalı olarak anlatılıyor.
  
 
===Alt yazı bölme===
 
===Alt yazı bölme===
  
Alt yazı bölerken bölünemez dilbilimsel bütünleri bölmemeye ve aynı satırda tutmaya çalışın. Bu dilbilimsel bütünler başta cümle, yan cümle ve tümleçler olup her tür tamlama ve söz öbeğini de içine alır.
+
Alt yazı bölerken dil bilimsel bütünleri bölmemeye, aynı satırda ve alt yazıda tutmaya çalışın. Bu dil bilimsel bütünler başta cümle, yan cümle ve tümleçler olup her tür tamlama ve söz öbeğini de içine alır.
  
Alt yazıyı bölerken iki satırlık bir alt yazıda iki satır arasındaki uzunluk farkının iki katı aşmamasına lütfen özen gösterin.
+
'''✔''' İki satırlık bir alt yazıda iki satır arasındaki uzunluk farkının iki katı aşmamasına lütfen özen gösterin.
  
Türkçe hem sondan eklemeli hem de fiilin çekimlendiği bir dil olduğundan ve yüklemler diğer Roman dillerine göre çok uzun olabildiği için bu kuralı ihlal etmek zorunda olduğunuz istinai durumlar dışında aşağıda gösterilen şekillerde dikkat etmeniz çeviri kalitesini büyük ölçüde etkileyecektir.
+
Alt yazıları doğru ve profesyonel bir şekilde bölmek ve çeviri kalitesini korumak için aşağıdaki örnek ve tekniklerden faydalanın.
  
 
'''Örnek 1:'''
 
'''Örnek 1:'''
 
<pre>
 
<pre>
Yanlış:        J. K. Rowling’in beklenen iki yeni
+
Yanlış:        J. K. Rowling’in yeni
 
                 kitabı Ekim ayında çıkacak.
 
                 kitabı Ekim ayında çıkacak.
  
Doğru:          J. K. Rowling’in beklenen iki yeni kitabı
+
Doğru:          J. K. Rowling’in yeni kitabı
 
                 Ekim ayında çıkacak.
 
                 Ekim ayında çıkacak.
 
</pre>
 
</pre>
Line 34: Line 77:
  
  
* Başta “ve” ve benzeri göreve sahip bağlaçların ikinci veya sonra gelen alt yazıda olması lazım:
+
* Alt yazı ve satırları ''ve, veya, ya da'' vb. görevdeki bağlaçlarla bitirmemeye, bağlandıkları bir sonraki satır veya alt yazıya eklemeye özen gösterin:
  
 
'''Örnek 1:'''
 
'''Örnek 1:'''
 
<pre>
 
<pre>
 
Yanlış: C Vitamini enerji verir ve
 
Yanlış: C Vitamini enerji verir ve
hastalıklardan korunmanıza yardım eder.
+
bizi hastalıklardan korur.
  
 
Doğru: C vitamin enerji verir
 
Doğru: C vitamin enerji verir
ve hastalıklardan korunmamıza yardım eder.
+
ve bizi hastalıklardan korur.
 
</pre>
 
</pre>
  
Line 56: Line 99:
 
===Alt yazı kısaltma===
 
===Alt yazı kısaltma===
  
* İngilizcede sık sık kullanılan ve ‘’filler words’’ denilen ''well, um, uh, er, oh, like, okay, right, you know'' gibi sözcükleri çevirmekten kaçının, zaten bu sözcükler anlamlı değiller; hatta çevirmeye çalıştığınızda Türkçede kulağa hoş gelmeyebilir ve saniyede 21 karakter sınırını korumak zorlaşabilir.
+
* İngilizcede sık sık kullanılan ve ''discourse marker'' olarak adlandırılan '''well, now, um, uh, er, oh, like, okay, right, you know, I mean''' gibi sözcükleri çevirmekten kaçının. Cümleye ek bir anlam katmadıkları için kulağa hoş gelmeyebilir ve karakter sınırını aşmanıza sebep olabilir.
  
 
* Cevabı beklenmeyen soru eklentileri (question tags), tekrar eden kelimeler, aynı cümlede eş veya benzer anlamlı kelimeler veya çok daha kısa ifade edilebilecek cümleleri karakter sınırını korumak adına çevirmekten kaçının.
 
* Cevabı beklenmeyen soru eklentileri (question tags), tekrar eden kelimeler, aynı cümlede eş veya benzer anlamlı kelimeler veya çok daha kısa ifade edilebilecek cümleleri karakter sınırını korumak adına çevirmekten kaçının.
Line 66: Line 109:
  
  
* Özellikle belirtili isim tamlamalarında bir tamlayanın birden fazla tamlananı, tamlananın da birden fazla tamlayanı olabilir. Bu tür durumlarda ilgi ekini atarsanız hem kısaltarak 42 karakter kuralına uymuş olursunuz hem de okuma kolaylığı yaratırsınız. Benzer şekilde aynı edata bağlanan isimleri de kısaltabilirsiniz.
+
* Özellikle belirtili isim tamlamalarında bir tamlayanın birden fazla tamlananı, tamlananın da birden fazla tamlayanı olabilir. Bu tür durumlarda ilgi ekini atarsanız hem kısaltarak 42 karakter kuralına uymuş olur hem de okuma kolaylığı yaratırsınız. Benzer şekilde aynı edata bağlanan isimleri de kısaltabilirsiniz.
  
 
'''Örnek 1'''
 
'''Örnek 1'''
Line 97: Line 140:
 
===Diğer alt yazı sorun ve teknikleri===
 
===Diğer alt yazı sorun ve teknikleri===
  
* Alt yazılarda genel esas cümleleri, tümleçleri ve diğer dilbilimsel bütünleri bir arada tutmak. Bu yüzden bir alt yazıya ait cümlenin (veya tümlecin) ilk veya son bir parçasını bir önceki/bir sonraki alt yazıya almayın.
+
* Alt yazılarda genel esas cümleleri, tümleçleri ve diğer dil bilimsel bütünleri bir arada tutmak. Bu yüzden bir alt yazıya ait cümlenin (veya tümlecin) ilk veya son bir parçasını bir önceki/bir sonraki alt yazıya almayın.
  
 
'''Örnek:'''
 
'''Örnek:'''
Line 126: Line 169:
 
başarısızlığı da kabullenmeniz gerekir.
 
başarısızlığı da kabullenmeniz gerekir.
 
</pre>
 
</pre>
 +
  
 
* Orijinal İngilizce transkriptlerde birden fazla sözcükten oluşan yüklemler tek bir alt yazı oluşturabilir. Türkçeye çeviri yaparken ise dikkat dağıtıcı olması ve cümle bütünlüğünü bozması nedeniyle lütfen başka bir cümleye ait tek kelimelik alt yazılar oluşturmayın. Böyle bir durumda tek kelimelik çevirinizi üstteki alt yazıya ekleyerek ekranda kalma süresini uzatın.
 
* Orijinal İngilizce transkriptlerde birden fazla sözcükten oluşan yüklemler tek bir alt yazı oluşturabilir. Türkçeye çeviri yaparken ise dikkat dağıtıcı olması ve cümle bütünlüğünü bozması nedeniyle lütfen başka bir cümleye ait tek kelimelik alt yazılar oluşturmayın. Böyle bir durumda tek kelimelik çevirinizi üstteki alt yazıya ekleyerek ekranda kalma süresini uzatın.
Line 151: Line 195:
 
</pre>
 
</pre>
  
* Özellikle amaç-neden bildiren cümleler Türkçenin yapısı gereği İngilizceden çevirirken devrik görünebilir. Tümleçleri bir arada tutmak ve kurallı cümle oluşturmak için zamanlamada küçük bir değişiklik yaparak daha profesyonel görünen alt yazılar elde edebilirsiniz. Böyle bir durumda ilk alt yazının ekranda kalma süresini kısaltıp ikincisini uzatarak karakter kuralını koruyabilirsiniz.
+
 
 +
* Özellikle amaç-neden bildiren cümleler Türkçenin yapısı gereği İngilizceden çevirirken devrik görünebilir. Tümleçleri bir arada tutmak ve kurallı cümle oluşturmak için zamanlamada küçük bir değişiklik yaparak daha profesyonel görünen alt yazılar elde edebilirsiniz. Böyle bir durumda ilk alt yazının ekranda kalma süresini kısaltıp ikincisini uzatarak karakter sınırını koruyabilirsiniz.
  
 
'''Örnek'''
 
'''Örnek'''
Line 168: Line 213:
 
daha kötü olduğunu düşünürdük.
 
daha kötü olduğunu düşünürdük.
 
</pre>
 
</pre>
 
Örnekte görüldüğü gibi orijinal İngilizcesinin aksine ilk alt yazı daha kısa, ikincisi daha uzun. Arayüzde nasıl göründüğünü görmek için [https://drive.google.com/uc?id=1yMmPFjsyFEsTe4J4EmgJNV9HW_2CaaGS bu bağlantıya] tıklayabilirsiniz.
 
  
  
==Yazım ve Noktalama==
+
==Yazım ve noktalama==
  
===Genel kurallar===
+
===Sık yapılan hatalar===
  
Bu kısımda Türkçe çevirilerde sık sık yapıldığı gözlemlenen yazım noktalama yanlışları yer alıyor. En sık yapılan noktalama yanlışı ise virgül. Özellikle gözden geçirme görevlerinde bu kurallara dikkat etmenizi bekliyoruz.
+
Türkçede çok sık rastlanan yazım ve noktalama yanlışlarına, çeviri yaparken olduğu kadar, ''review'' görevlerinde de lütfen dikkat edin.
  
* Lütfen noktalama işaretlerinden önce boşluk bırakmayın. Tırnak işareti, parantezler ve kısa çizgi hariç noktalama işaretleri kendisinden önceki kelimeye bitişik yazılır. Alt yazı devam ediyorsa noktalama işareti sonrasında bir boşluk bırakın.  
+
* Lütfen noktalama işaretlerinden önce boşluk bırakmayın. Tırnak işareti, parantezler ve kısa çizgi hariç noktalama işaretleri kendisinden önceki kelimeye bitişik konur. Cümle devam ediyorsa noktalama işareti sonrasında bir boşluk bırakın.  
  
* İngilizcede ‘’and, or’’ bağlaçlarından önce virgül kullanılabilir fakat Türkçede ‘’ve, veya, ya da’’ bağlaçlarından ve özellikle ‘’ya... ya, hem... hem’’ gibi tekrarlı bağlaçlardan sonra virgül kullanılmaz.
+
* İngilizcede ''and, or, but, because'' bağlaçlarından önce virgül kullanılabilir fakat Türkçede '''ve, ama, fakat, veya, ya da, çünkü''' bağlaçlarından önce ve özellikle ‘’ya... ya, hem... hem’’ gibi tekrarlı bağlaçlardan sonra virgül kullanılmaz.
  
 
* Çevirilerde sık sık kullanılan bağlaç olan ‘’ki’’den sonra virgül konmaz.  
 
* Çevirilerde sık sık kullanılan bağlaç olan ‘’ki’’den sonra virgül konmaz.  
Line 192: Line 235:
  
  
* Anlam karışıklığı yaratabileceği durumlarda işaret zamirlerinden sonra virgül konur.
+
* Art arda sıralanmadıkça zarf fiillerden sonra virgül konmaz. Bunlar fiilere getirilen '''-esiye, -ip, -meden, -ince, -ken, -eli, -dikçe, -erek, -ir … -mez, -diğinde, -e … -e, -meksizin, -cesine''' ekleriyle kurulan fiilimsilerdir.
Örnek:
 
Bu, insanların refahı için oldukça önemliydi.
 
(Burada virgülün konmaması anlam karışıklığı yaratabilir.)
 
 
 
* Zarf fiillerden sonra virgül konmaz. Bunlar fiilere getirilen '''-esiye, -ip, -meden, -ince, -ken, -eli, -dikçe, -erek, -ir … -mez, -diğinde, -e … -e, -meksizin, -cesine''' ekleriyle kurulan fiilimsilerdir.
 
 
<pre>
 
<pre>
 
Yanlış:  Araştırma sonuçlanıp, uygulamaya geçildi
 
Yanlış:  Araştırma sonuçlanıp, uygulamaya geçildi
Line 207: Line 245:
  
  
* ‘’için’’ vb. edatlar sonrasında virgül konmaz.
+
* ''için, üzere, -den dolayı, ile'' vb. edatlar sonrasında virgül konmaz.
 
<pre>
 
<pre>
 
Yanlış:  Bu teknolojiden yararlanmak için,  
 
Yanlış:  Bu teknolojiden yararlanmak için,  
Line 225: Line 263:
 
         pek çok kişi üzerinde denenecek.
 
         pek çok kişi üzerinde denenecek.
 
</pre>
 
</pre>
 +
  
 
* Dil adlarına gelen çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılmaz ama büyük harfle başlar.
 
* Dil adlarına gelen çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılmaz ama büyük harfle başlar.
Line 232: Line 271:
 
</pre>
 
</pre>
  
* Türkçede sık sık yanlış yazılan bazı sözcüklerin doğru yazımları: "birçok, birkaç, her bir, hiçbir, herhangi bir, bir şey, bugün, her gün, pek çok, hiç kimse"
 
  
* Düzeltme işareti, yani halk arasında şapka dediğimiz '''‘’^’’''' işaret, sanılanın aksine tedavülden kalkmadı. Özellikle düzeltme işaretinin anlamı değiştirdiği eş sesli kelimelerde kullanılması gerekiyor. Türkçe klavyelerde Shift ve 3 tuşuna birlikte basarak düzeltme işareti kullanabilirsiniz. Düzeltme işareti kullanılan kelimeler için: [http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=176:Duzeltme-Isareti&catid=50:yazm-kurallar&Itemid=132 TDK Düzeltme işareti] sayfasını ziyaret edin.
+
* Türkçede sık sık yanlış yazılan bazı sözcüklerin doğru yazımları: '''birçok, birkaç, her bir, hiçbir, herhangi bir, bir şey, bugün, her gün, pek çok, hiç kimse'''
 +
 
 +
* Düzeltme işareti '''^''', sanılanın aksine tedavülden kalkmadı. Özellikle düzeltme işaretinin anlamı değiştirdiği eş sesli kelimelerde kullanılması gerekiyor. Türkçe klavyelerde Shift ve 3 tuşuna birlikte basarak düzeltme işareti kullanabilirsiniz. Düzeltme işareti kullanılan kelimeler için: [http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=176:Duzeltme-Isareti&catid=50:yazm-kurallar&Itemid=132 TDK Düzeltme işareti] sayfasını ziyaret edin.
  
 
* Yazım ve noktalama konusunda emin olmadığınız her detay için lütfen [http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&view=gts Türk Dil Kurumu resmi internet sitesini] ziyaret edin.
 
* Yazım ve noktalama konusunda emin olmadığınız her detay için lütfen [http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&view=gts Türk Dil Kurumu resmi internet sitesini] ziyaret edin.
Line 240: Line 280:
 
===Sayıların yazımı===
 
===Sayıların yazımı===
  
Saat, para miktarı veya istatistik bilgi olmadığı sürece sayıları -özellikle küçük sayıları- yazıyla yazmaya özen gösterin. Bununla birlikte lütfen cümlelere rakamla başlamayın.
+
Saat, tarih, para miktarı veya istatistik bilgi olmadığı sürece sayıları -özellikle küçük sayıları- yazıyla yazmaya özen gösterin. Bununla birlikte lütfen cümlelere rakamla başlamayın.
  
 
<pre>
 
<pre>
Line 248: Line 288:
 
</pre>
 
</pre>
  
==Kelime seçimi ve tartışmalı söz öbekleri==
+
==Kelime seçimleri==
 +
 
  
* Lütfen çevirilerde amiyane ve argo ifadelerden kaçının, TED kültürüne uygun ifadeler kullanın.
+
* Lütfen çevirilerde argo ifadelerden ve TDK'nin ''kaba konuşma'' olarak belirttiği sözcüklerden kaçının, TED kültürüne uygun ifadeler kullanın.
  
 
<pre>
 
<pre>
Line 258: Line 299:
 
</pre>
 
</pre>
  
* Mr ve Mrs kelimelerine tercüme olarak ortaya çıkan ve modern çeviride yeri olmayan ''bay'' ve ''bayan'' sözcükleri yerine güzel Türkçenin ''bey, beyefendi, adam, hanım, hanımefendi, kadın'' sözcüklerini kullanın. Özellikle TED konuşmalarında sık sık geçen ''ladies and gentlemen'' hitabını ''bayanlar ve baylar'' olarak değil; ''hanımlar ve beyler'' olarak çevirin. Yalnızca aksinin mümkün olmadığı soyismi nitelediği durumlarda bay ve bayan kullanın.
+
* Mr ve Mrs kelimelerine tercüme olarak ortaya çıkan ve modern çeviride yeri olmayan ''bay'' ve ''bayan'' sözcükleri yerine güzel Türkçenin '''bey, beyefendi, adam, hanım, hanımefendi, kadın''' sözcüklerini kullanın. Özellikle TED konuşmalarında sık sık geçen ''ladies and gentlemen'' hitabını ''bayanlar ve baylar'' olarak değil; '''hanımlar ve beyler''' olarak çevirin. Yalnızca aksinin mümkün olmadığı soyismi nitelediği durumlarda bay ve bayan kullanın.
  
 
<pre>
 
<pre>
Line 266: Line 307:
 
</pre>
 
</pre>
  
* Lütfen belli gruplar için incitici olabilecek her türlü ifadeden kaçının. Özellikle tefrik edici, ayrımcı her türlü söz ve söz öbeğini (etnik özellikler, politik görüşler, fiziksel özellikler, cinsel yönelimler vs.) kibar ve kabul gören şekillerde çevirin ve yazıya dökün. Örneğin; kör yerine görme engelli (visually impaired instead of blind), sağır yerine işitme engelli (hearing impaired instead of deaf), yaşlı yerine olgun veya kıdemli (senior instead of old), cüce yerine kısa insan, kel yerine saçları dökülmüş, şişman yerine kilolu vs.
+
* Lütfen belli gruplar için incitici olabilecek her türlü ifadeden kaçının. Özellikle tefrik edici, ayrımcı her türlü söz ve söz öbeğini (etnik özellikler, politik görüşler, fiziksel özellikler, cinsel yönelimler vs.) kibar ve kabul gören şekillerde çevirin ve yazıya dökün. Örneğin; kör yerine görme engelli (visually impaired instead of blind), sağır yerine işitme engelli (hearing impaired instead of deaf.)
  
 
<pre>
 
<pre>

Latest revision as of 12:00, 14 February 2020

Başlarken

TED Translators Wiki portalına hoş geldiniz!

Programla ilgili tüm kaynaklar için TED resmi web sitesinin Translate sekmesini ziyaret edebilirsiniz.

Bazı görevler yarım bırakılmış veya geri çevrilmiş olabilir. Unassigned/Atanmamış göründüğü sürece bunları seçip siz devam edebilir veya baştan çevirebilirsiniz. Yayımlanmış en az 90 dakika çeviriniz olmadan lütfen review görevi seçmeyin. İlk çevirilerinizde alacağınız geri bildirimler, review görevinde dikkat edilmesi gereken noktalara aşinalık kazanmanıza yardımcı olacak.

Aşağıda çeviri yaparken dikkat edilmesi gereken tüm kuralları bulabilirsiniz. Lütfen çeviri yapmadan önce Genel esaslar kısmını okuduğunuzdan emin olun.

Çevrilmeyi bekleyen tüm TED Konuşmaları işte bu bağlantıda!

Genel esaslar

1. Uygun olduğu yerde, aşırı resmi ve akademik dil yerine günlük konuşma dilini tercih edin. Konuşmacı eğlenceli, kinayeli, heyecanlı veya duygusal bir üslup kullanıyor olabilir. Siz de aynı stili korumaya ve konuşmacıyla kendinizi özdeşleştirerek aynı duyguyu yansıtmaya özen gösterin; kelimesi kelimesine çeviriden kaçının.

2. Konuşmacının bahsettiği kitap, film veya başka bir yayın Türkçeye çevrilmişse çeviri adını kullanın. Bununla birlikte konuşmacı, çevirisi yapılmış ve topluma mal olmuş bir eserin içeriğine atıfta bulunuyorsa lütfen çevirisine sadık kalın. Aksi takdirde esere aşina olanlar bu atıfı anlamakta zorluk çekerler.

3. Konuşmacı İngilizceye çevrilmemiş fakat literatüre geçmiş yabancı kökenli bir kelime kullanıyor olabilir, lütfen bu kelimeleri aynı şekilde aktarın. Örneğin İspanya’ya özgü siesta, Brezilya’ya özgü favela veya Japonya'ya özgü karaoke.

4. Konuşma başlıklarında yalnızca ilk kelimenin ve varsa özel isimlerin ilk harfi büyük yazılmalı. Bununla birlikte TED ismi ile birlikte kullanılan TED Fellow, TED Resident gibi isimleri çevirmeyin. Başlık ve açıklama kısmı standartları için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

5. İsim cümlesi oluştururken kullanılan ve ihtimal anlamı katmayan bildirme eki –dir Türkçede genellikle gizli halde kullanılır. Çevirilerde cümleleri –dir ek fiiliyle bitirmemeye dikkat edin.

Örnek 1: Bu benim kardeşim. (olgu, -dir düşmüş)
Örnek 2: Şu karşıdan gelen çocuk bahse varım benim kardeşimdir. (ihtimal, -dir kullanılmış)

6. Lütfen orijinal metindeki noktalamaları aynen aktarmayın; noktalama işaretleri dilden dile farklılık gösterir, örneğin Türkçede ve, veya, ama vb. bağlaçlardan önce virgül kullanılmaz. Ayrıca İngilizcede sık sık tekrarlanan cümle başındaki And bağlacını çevirmeyin; üstelik, hatta, ayrıca gibi sözcüklerle zenginleştirmeye çalışın.

7. ABD geleneksel ölçü birimleri (lbs, ounce, foot, inch, mile, °F), Türkiye'de kullanılan kg, gr, m, cm, km, C° birimlerine çevrilerek yazılır.

8. İngilizcenin aksine Türkçede dört ve daha uzun basamaklı sayıların binler basamağı noktayla, kesirli sayılar ise virgülle ayrılır.

İngilizce: More than 2,700 scientists contributed to the project; 2.5 times more than expected. 
Çeviri  : Projeye 2.700'den fazla bilim insanı katıldı; beklenenin 2,5 katı daha fazla.

9. Alt yazılarda parantez içi ek bilgi vermekten kaçının. Hızlı anlaşılması amaçlanan alt yazılarda bu ek bilgiler okuma zorluğuna sebep olur.

10. Çeviri yaptığınız dilin tüm yazım ve noktalama kurallarına uymanız gerekiyor. Bu yüzden emin olmadığınız her detay için Türk Dil Kurumu resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Alt yazı oluşturma

Latin alfabesi kullanan yazı tipleri için TED çevirilerinde uygun görülen okuma hızı saniyede 21 karakter, bir satırda en fazla 42 ve bir alt yazıda en fazla 84 karakter. Alt yazı bu kurallara uymuyorsa Amara çeviri editöründe o alt yazının hemen sağında kırmızı bir ünlem işaretiyle sistem uyarısı belirecektir, imleci onun üzerine getirdiğinizde açıklamayı görebilirsiniz.

42 karakteri aşan satırları Shift + Enter komutuyla dengeli bir şekilde ikiye bölün.

Karakter sınırını aşan alt yazılarınızı anlam ve yazım kurallarından ödün vermeden daha kısa bir şekilde çevirmeye çalışın. Olmuyorsa çevirinin ekranda kalma süresini uzatın. Bu videoda bu sorunun kolayca nasıl aşılacağı uygulamalı olarak anlatılıyor.

Alt yazı bölme

Alt yazı bölerken dil bilimsel bütünleri bölmemeye, aynı satırda ve alt yazıda tutmaya çalışın. Bu dil bilimsel bütünler başta cümle, yan cümle ve tümleçler olup her tür tamlama ve söz öbeğini de içine alır.

İki satırlık bir alt yazıda iki satır arasındaki uzunluk farkının iki katı aşmamasına lütfen özen gösterin.

Alt yazıları doğru ve profesyonel bir şekilde bölmek ve çeviri kalitesini korumak için aşağıdaki örnek ve tekniklerden faydalanın.

Örnek 1:

Yanlış:     J. K. Rowling’in yeni
        kitabı Ekim ayında çıkacak.

Doğru:     J. K. Rowling’in yeni kitabı
        Ekim ayında çıkacak.

Örnek 2:

Yanlış:     Profesörün iklim değişikliği
        konuşması büyük tartışma yarattı.

Doğru:     Profesörün iklim değişikliği konuşması
        büyük tartışma yarattı.


 • Alt yazı ve satırları ve, veya, ya da vb. görevdeki bağlaçlarla bitirmemeye, bağlandıkları bir sonraki satır veya alt yazıya eklemeye özen gösterin:

Örnek 1:

Yanlış: 	C Vitamini enerji verir ve
		bizi hastalıklardan korur.

Doğru:		C vitamin enerji verir
		ve bizi hastalıklardan korur.

Örnek 2:

Yanlış: 	İleri teknoloji insan eseri mi yoksa
        süper yapay zekanın öncüsü mü?

Doğru: 	İleri teknoloji insan eseri mi
        yoksa süper yapay zekanın öncüsü mü?

Alt yazı kısaltma

 • İngilizcede sık sık kullanılan ve discourse marker olarak adlandırılan well, now, um, uh, er, oh, like, okay, right, you know, I mean gibi sözcükleri çevirmekten kaçının. Cümleye ek bir anlam katmadıkları için kulağa hoş gelmeyebilir ve karakter sınırını aşmanıza sebep olabilir.
 • Cevabı beklenmeyen soru eklentileri (question tags), tekrar eden kelimeler, aynı cümlede eş veya benzer anlamlı kelimeler veya çok daha kısa ifade edilebilecek cümleleri karakter sınırını korumak adına çevirmekten kaçının.
Örnek:      No, no, no, no, no, he said.
Çeviri:      Hayır, hayır diye tekrarladı.


 • Özellikle belirtili isim tamlamalarında bir tamlayanın birden fazla tamlananı, tamlananın da birden fazla tamlayanı olabilir. Bu tür durumlarda ilgi ekini atarsanız hem kısaltarak 42 karakter kuralına uymuş olur hem de okuma kolaylığı yaratırsınız. Benzer şekilde aynı edata bağlanan isimleri de kısaltabilirsiniz.

Örnek 1

Yanlış:      Muzun, kivinin ve mangonun ortak yanı 
         tropik meyve olmalarıdır.

Tercih edilen:  Muz, kivi ve mangonun ortak yanı 
         tropik meyve olmalarıdır.

Örnek 2

Yanlış:      Teknolojinin faydaları ve zararları
         hâlâ tartışılıyor.

Tercih edilen:  Teknolojinin fayda ve zararları 
         hâlâ tartışılıyor.

Örnek 3

Yanlış:      Çizimlerinizin ve tasarımlarınızın hayata geçmesi
         büyük bir adım olabilir.

Tercih edilen:  Çizim ve tasarımlarınızın hayata geçmesi
         büyük bir adım olabilir.

Diğer alt yazı sorun ve teknikleri

 • Alt yazılarda genel esas cümleleri, tümleçleri ve diğer dil bilimsel bütünleri bir arada tutmak. Bu yüzden bir alt yazıya ait cümlenin (veya tümlecin) ilk veya son bir parçasını bir önceki/bir sonraki alt yazıya almayın.

Örnek:

Somehow, this system worked really well
in her new office.

When you work on something big,
you need to accept failure.


Yanlış çeviri:

Bir şekilde bu sistem
yeni ofisinde çok işe yaradı. Büyük bir

iş üzerinde çalıştığınızda
başarısızlığı da kabullenmeniz gerekir.

Doğru çeviri:

Bir şekilde bu sistem
yeni ofisinde çok işe yaradı.

Büyük bir iş üzerinde çalıştığınızda
başarısızlığı da kabullenmeniz gerekir.


 • Orijinal İngilizce transkriptlerde birden fazla sözcükten oluşan yüklemler tek bir alt yazı oluşturabilir. Türkçeye çeviri yaparken ise dikkat dağıtıcı olması ve cümle bütünlüğünü bozması nedeniyle lütfen başka bir cümleye ait tek kelimelik alt yazılar oluşturmayın. Böyle bir durumda tek kelimelik çevirinizi üstteki alt yazıya ekleyerek ekranda kalma süresini uzatın.

Orijinal alt yazı örneği

Subtitle 1	The number of cases with the symptoms
		after the new treatment

Subtitle 2	has been declining.

Yanlış olan

Alt yazı 1	Yeni tedavi sonrasında bu semptomlara
		sahip vaka sayısı

Alt yazı 2	azalıyor.

Tercih edilen

Alt yazı 	Yeni tedavi sonrasında bu semptomlara
		sahip vaka sayısı azalıyor.


 • Özellikle amaç-neden bildiren cümleler Türkçenin yapısı gereği İngilizceden çevirirken devrik görünebilir. Tümleçleri bir arada tutmak ve kurallı cümle oluşturmak için zamanlamada küçük bir değişiklik yaparak daha profesyonel görünen alt yazılar elde edebilirsiniz. Böyle bir durumda ilk alt yazının ekranda kalma süresini kısaltıp ikincisini uzatarak karakter sınırını koruyabilirsiniz.

Örnek

Subtitle 1	We used to think that humans
		were worse than other creatures

Subtitle 2	because of some biological excuse.

Tercih edilen çeviri

Alt yazı 1	Biyolojik bir mazeret sebebiyle

Alt yazı 2	insanların diğer canlılardan
		daha kötü olduğunu düşünürdük.


Yazım ve noktalama

Sık yapılan hatalar

Türkçede çok sık rastlanan yazım ve noktalama yanlışlarına, çeviri yaparken olduğu kadar, review görevlerinde de lütfen dikkat edin.

 • Lütfen noktalama işaretlerinden önce boşluk bırakmayın. Tırnak işareti, parantezler ve kısa çizgi hariç noktalama işaretleri kendisinden önceki kelimeye bitişik konur. Cümle devam ediyorsa noktalama işareti sonrasında bir boşluk bırakın.
 • İngilizcede and, or, but, because bağlaçlarından önce virgül kullanılabilir fakat Türkçede ve, ama, fakat, veya, ya da, çünkü bağlaçlarından önce ve özellikle ‘’ya... ya, hem... hem’’ gibi tekrarlı bağlaçlardan sonra virgül kullanılmaz.
 • Çevirilerde sık sık kullanılan bağlaç olan ‘’ki’’den sonra virgül konmaz.
Doğru:   Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 
      ortalama 1 saat daha az uyuyoruz.

Yanlış:  Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, 
      ortalama 1 saat daha az uyuyoruz.


 • Art arda sıralanmadıkça zarf fiillerden sonra virgül konmaz. Bunlar fiilere getirilen -esiye, -ip, -meden, -ince, -ken, -eli, -dikçe, -erek, -ir … -mez, -diğinde, -e … -e, -meksizin, -cesine ekleriyle kurulan fiilimsilerdir.
Yanlış:  Araştırma sonuçlanıp, uygulamaya geçildi
     ve hastalar rahatlamaya başladı.

Doğru:  Araştırma sonuçlanıp uygulamaya geçildi
     ve hastalar rahatlamaya başladı.


 • için, üzere, -den dolayı, ile vb. edatlar sonrasında virgül konmaz.
Yanlış:  Bu teknolojiden yararlanmak için, 
     yeni bir deney yapıldı.

Doğru:  Bu teknolojiden yararlanmak için 
     yeni bir deney yapıldı.


 • Şart eki –sa, -se sonrasında virgül konmaz.
Yanlış: Bu yöntem başarılı olursa,
    pek çok kişi üzerinde denenecek.

Doğru: Bu yöntem başarılı olursa
    pek çok kişi üzerinde denenecek.


 • Dil adlarına gelen çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılmaz ama büyük harfle başlar.
Yanlış: Bununla ilgili İspanyolca’da birçok farklı söz var.
Doğru: Bununla ilgili İspanyolcada birçok farklı söz var.


 • Türkçede sık sık yanlış yazılan bazı sözcüklerin doğru yazımları: birçok, birkaç, her bir, hiçbir, herhangi bir, bir şey, bugün, her gün, pek çok, hiç kimse
 • Düzeltme işareti ^, sanılanın aksine tedavülden kalkmadı. Özellikle düzeltme işaretinin anlamı değiştirdiği eş sesli kelimelerde kullanılması gerekiyor. Türkçe klavyelerde Shift ve 3 tuşuna birlikte basarak düzeltme işareti kullanabilirsiniz. Düzeltme işareti kullanılan kelimeler için: TDK Düzeltme işareti sayfasını ziyaret edin.

Sayıların yazımı

Saat, tarih, para miktarı veya istatistik bilgi olmadığı sürece sayıları -özellikle küçük sayıları- yazıyla yazmaya özen gösterin. Bununla birlikte lütfen cümlelere rakamla başlamayın.

X Bu proje için 4 kişi birlikte çalıştık.

✔ Bu proje için dört kişi birlikte çalıştık.

Kelime seçimleri

 • Lütfen çevirilerde argo ifadelerden ve TDK'nin kaba konuşma olarak belirttiği sözcüklerden kaçının, TED kültürüne uygun ifadeler kullanın.
Örnek cümle:   We were annoyed by its sound at first.
Yanlış:      Önceleri çıkardığı sese uyuz olurduk.
Tercih edilen:  Önceleri çıkardığı sese sinir olurduk.
 • Mr ve Mrs kelimelerine tercüme olarak ortaya çıkan ve modern çeviride yeri olmayan bay ve bayan sözcükleri yerine güzel Türkçenin bey, beyefendi, adam, hanım, hanımefendi, kadın sözcüklerini kullanın. Özellikle TED konuşmalarında sık sık geçen ladies and gentlemen hitabını bayanlar ve baylar olarak değil; hanımlar ve beyler olarak çevirin. Yalnızca aksinin mümkün olmadığı soyismi nitelediği durumlarda bay ve bayan kullanın.
Örnek cümle:   A lady stepped into my lab.
Yanlış:      Laboratuvarıma bir bayan girdi.
Tercih edilen:  Laboratuvarıma bir kadın girdi.
 • Lütfen belli gruplar için incitici olabilecek her türlü ifadeden kaçının. Özellikle tefrik edici, ayrımcı her türlü söz ve söz öbeğini (etnik özellikler, politik görüşler, fiziksel özellikler, cinsel yönelimler vs.) kibar ve kabul gören şekillerde çevirin ve yazıya dökün. Örneğin; kör yerine görme engelli (visually impaired instead of blind), sağır yerine işitme engelli (hearing impaired instead of deaf.)
Örnek cümle:   A blind man came into the room.
Yanlış:      Kör bir adam içeri girdi.
Tercih edilen:  Görme engelli bir adam içeri girdi.