Difference between revisions of "Persian (Farsi)"

From TED Translators Wiki
Jump to: navigation, search
m (adding the guidelines for compressing the translation)
m (adding help files for standard farsi keyboard)
Line 11: Line 11:
 
<br/>
 
<br/>
 
<h2>پیشنهادهایی برای فشرده کردن ترجمه</h2>
 
<h2>پیشنهادهایی برای فشرده کردن ترجمه</h2>
لطفا توجه فرمایید که متن ترجمه شده زیرنویس در مدت زمان محدودی بر روی صفحه نمایشگر پدیدار خواهد شد. معمولا تعداد کلمه‌هایی که یک فرد به طور متوسط میتواند در هر ثانیه از روی صفحه نمایش بخواند بین ۲/۵ تا ۳ کلمه است. اگر در حین ترجمه زیرنویس متوجه طولانی شدن آن شدید، میتوانید از ''[[راهنمای_فشرده‌سازی_ترجمه|راهنمای فشرده‌سازی ترجمه]]'' برای کوتاه‌تر کردن جمله‌ها استفاده نمایید.
+
لطفا توجه فرمایید که متن ترجمه شده زیرنویس در مدت زمان محدودی بر روی صفحه نمایشگر پدیدار خواهد شد. معمولا تعداد کلمه‌هایی که یک فرد به طور متوسط می‌تواند در هر ثانیه از روی صفحه نمایش بخواند بین ۲/۵ تا ۳ کلمه است. اگر در حین ترجمه زیرنویس متوجه طولانی شدن آن شدید، می‌توانید از ''[[راهنمای_فشرده‌سازی_ترجمه|راهنمای فشرده‌سازی ترجمه]]'' برای کوتاه‌تر کردن جمله‌ها استفاده نمایید.
 
+
<br/>
 +
‏<h2>راهنمای نصب صفحه‌کلید استاندارد فارسی</h2>
 +
برای وارد کردن نیم‌فاصله نیاز به صفحه‌کلید استاندارد فارسی خواهید داشت. برای اینکار می‌توانید''[[کیبورد‪_‬فارسی‪_‬ویندوز|راهنمای نصب صفحه‌کلید فارسی در ویندوز]]'' یا ''[[کیبورد‪_‬فارسی‪_‬مکینتاش|راهنمای فعال کردن صفحه‌کلید فارسی در مکینتاش]]'' را مشاهده فرمایید.
 
</div>
 
</div>

Revision as of 11:29, 9 April 2013


پیشنهادهایی برای ترجمه سخنرانی ها به فارسی

  • بیشتر از اینکه به صداقت کلمه به کلمه ترجمه تان اهمیت بدهید به قابل فهم بودن جملات برای مخاطب فارسی زبان اهمیت بدهید.
  • برای خوانا تر شدن ترجمه ها یتان سعی کنید ترتیب عبارتها را طوری تغییر بدهید که قابل درک تر باشند.
  • سعی کنید با تکرار یک عبارت در مقابل چند عبارت انگلیسی عبارتها را برای مدت طولانی تری روی صفحه نگه دارید تا خواندن انها برای فارسی زبانها اسان تر شود.
  • لطفا تلاش کنید مفاهیم سخنرانی ها صادقانه و همانطور که هستند به فارسی زبانان منتقل شود طبیعتا در موارد زیادی نظر مترجم با نظر سخنران کاملا منطبق نیست و وقتی شما متنی را ترجمه می کنید به این معنی نیست که با ان موافق هستید.
  • در زمان بازنگری سخنرانی‌ها، به نظر مترجم برای انتخاب واژه‌هااحترام بگذارید. گاهی برای یک واژه انگلیسی چندین واژه هم معنی فارسی وجود دارد و مترجم با سلیقه شخصی یکی از آنها را انتخاب کرده که بطور کامل معنی متن اصلی را می رساند، در این صورت در زمان بازنگری کلمه دیگری را جایگزین نکنید. تنها و تنها زمانی یک واژه و جمله را تغییر دهید که معنی را کامل نرسانیده باشد و یا اشتباهی در معنی جمله شده باشد. با این شیوه شما بکار مترجم احترام و توجه بیشتری کرده‌اید.


پیشنهادهایی برای فشرده کردن ترجمه

لطفا توجه فرمایید که متن ترجمه شده زیرنویس در مدت زمان محدودی بر روی صفحه نمایشگر پدیدار خواهد شد. معمولا تعداد کلمه‌هایی که یک فرد به طور متوسط می‌تواند در هر ثانیه از روی صفحه نمایش بخواند بین ۲/۵ تا ۳ کلمه است. اگر در حین ترجمه زیرنویس متوجه طولانی شدن آن شدید، می‌توانید از راهنمای فشرده‌سازی ترجمه برای کوتاه‌تر کردن جمله‌ها استفاده نمایید.

راهنمای نصب صفحه‌کلید استاندارد فارسی

برای وارد کردن نیم‌فاصله نیاز به صفحه‌کلید استاندارد فارسی خواهید داشت. برای اینکار می‌توانیدراهنمای نصب صفحه‌کلید فارسی در ویندوز یا راهنمای فعال کردن صفحه‌کلید فارسی در مکینتاش را مشاهده فرمایید.